Gdzie para lesbijek może wziąć ślub? Gdzie odbyła się pierwsza ceremonia zaślubin pary osób tej samej płci? Czym tak właściwie jest małżeństwo? Sprawdź się!
Odpowiedzi z quizu mogą ulec zmianie – oby na lepsze! Warto jednak wziąć pod uwagę, że dane są aktualne na maj 2020 roku.
Zaczynamy!
Czy da się w Polsce zmienić nazwisko na nazwisko partnera lub partnerki tej samej płci?
Niby sprawa urzędowa, a odpowiedź jakaś taka mało konkretna. Taki paradoks wynika z braku jasnych przepisów - wiele zależy od wybranego urzędu, w którym składa się wniosek. Czasem bez problemu otrzymuje się zgodę na zmianę lub dodanie nazwiska, a czasem po ujawnieniu powodów chęci zmiany urząd z premedytacją wydaje decyzję odmowną. Widać tu wyraźnie, że nawet symboliczna zmiana, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych poza samą zmianą nazwiska, to nierzadko zbyt wiele dla polskich urzędów.
Które państwo jako pierwszy nie-europejski kraj wprowadziło równość małżeńską?
Kanada umożliwiała branie ślubów w niektórych regionach już od 2003 roku. W 2005 roku prawo objęło cały kraj, dzięki czemu Kanada została oficjalnie pierwszym państwem poza Europą i czwartym krajem na świecie, w którym udzielano ślubów parom osób tej samej płci.
W którym roku Miłość Nie Wyklucza, jako pierwsza organizacja w Polsce, wystąpiła z postulatem o pełnej równości małżeńskiej?
11 października 2013, międzynarodowy dzień coming outu. Kręci nam się w oku łezka, kiedy wspominamy nasz ówczesny manifest i nerwy, które mu towarzyszyły. Fragment naszego coming outowego wpisu: “Dajmy im palec, a będą chcieli całej ręki. Wiele razy słyszeliśmy te słowa z ust przedstawicieli tej lub innej partii rządzącej, w odniesieniu do prawnego usankcjonowania związków partnerskich. A co nam proponuje obecna partia rządząca? Ochłap, nazywany „umową o wspólnym pożyciu”, który boją się złożyć w Sejmie z obawy przed negatywną reakcją najbardziej zainteresowanych. Pora na zmianę taktyki. Pora na walkę o pełną równość i o godność. Jeśli sami jej nie wywalczymy, nikt nam jej nie da. Dlatego Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna nowy rozdział działalności. Od dziś będziemy walczyć o pełną równość małżeńską, w tym także o prawo do adopcji. Tak! Chcemy całą rękę!!! Ruszamy na długą i ciężką drogę do pełnej równości małżeńskiej. Liczymy na wasze wsparcie i pomoc w tej walce.” Choć w 2013 Miłość była jedyną organizacją postulującą o małżeństwa, to już 6 lat później, w 2019 roku, 31 organizacji podpisało się pod wspólną Deklaracją Kongresu LGBT+, która zawiera listę wspólnych postulatów ruchu, w tym także równość małżeńską: https://old.mnw.org.pl/kongreslgbt/
W którym z tych miejsc pary osób tej samej płci mogą się pobrać?
Bermudy, choć są terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, wprowadziły równość małżeńską kilka lat po Anglii i Walii. Po wielu latach działań par i aktywistów na rzecz tej sprawy, Bermudki i Bermudczycy mogą zawrzeć ślub z osobą tej samej płci od 2017 roku.
Czy artykuł 18 polskiej Konstytucji wyklucza możliwość wprowadzenia równości małżeńskiej?
Nie. “Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.” Tak brzmi artykuł 18. Jest to otwarty zbiór, który w teorii już teraz zawiera w sobie tęczowe rodziny - zgodnie z jego brzmieniem “rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo” znajdują się pod ochroną, mimo to nie mogą na nią liczyć już istniejące rodziny, do których polskie państwo odwraca się plecami. Polecamy film “Artykuł osiemnasty”, w którym oprócz historii par osób tej samej płci, poznajemy historię walki o uznanie takich związków przez polskie prawo: http://film.art18.pl/
Jak wygląda poparcie obywateli i obywatelek Unii Europejskiej dla równości małżeńskiej według badania Eurobarometru z 2019 roku?
Aż 69% badanych w całej Unii opowiedziało się za równością małżeńską dla par osób tej samej płci! Więcej szczegółów znajdziesz tu: https://old.mnw.org.pl/tematy/badania/
Co NIE znajduje się w polskiej instytucji małżeństwa?
Katalog praw i obowiązków obejmujących związek małżeński w Polsce rozsiany jest po różnych kodeksach i przepisach. W ich skład nie wchodzi domyślna zgoda na transfuzję.
Równość małżeńska w całych Stanach Zjednoczonych obowiązuje od 2015 roku. Był to jednak stopniowy proces - w którym roku pierwszy stan wprowadził śluby dla osób tej samej płci?
17 maja 2004, Massachusetts - brak możliwości zawarcia związku małżeńskiego został uznany przez sąd za niezgodny z konstytucją stanu. W ten sposób rozpoczął się lawinowy proces dołączania kolejnych stanów do grona miejsc, w których można wziąć ślub z osobą tej samej płci.
W którym z tych państw równość małżeńska NIE została poprzedzona ogólnokrajowym referendum?
W Irlandii (2015) za wprowadzeniem równości opowiedziało się 62% głosujących, a w Australii (2017) 61%. Choć oba referenda zaowocowały wprowadzeniem równości małżeńskiej, to w Miłości jesteśmy przeciwni organizacji referendów, w których głosuje się nad podstawowymi prawami człowieka, w tym prawa do godności i bezpieczeństwa.
Jak wygląda poparcie Polek i Polaków dla równości małżeńskiej według badania Eurobarometru z 2019 roku?
Aż 45% badanych w Polsce opowiedziało się za równością małżeńską dla par osób tej samej płci! Więcej szczegółów znajdziesz tu: https://old.mnw.org.pl/tematy/badania/
W którym państwie udzielono pierwszego ślubu parze osób tej samej płci?
Pierwszy ślub udzielony parze osób tej samej płci odbył się w Holandii w 2001 roku!
Czy równość małżeńska koniecznie oznacza prawo do adopcji dzieci?
Równość małżeńska oznacza równość praw. Małżeństwa w Polsce mają możliwość starania się o adopcję dziecka - zarówno tzw. wewnętrzną adopcję biologicznego dziecka partnera, zwaną też przysposobieniem, jak i adopcję zewnętrzną. Wprowadzenie ustawy, która nie umożliwia adopcji oznacza, że w kraju nie obowiązuje równość małżeńska - istnieją wtedy dwie *nierówne* formy związków.
W którym z tych państw nie ma równości małżeńskiej, ale uznawane są tam małżeństwa zawarte poza granicami kraju?
W Izraelu można zawrzeć jedynie związek partnerski, ale małżeństwa osób tej samej płci zawarte zagranicą są tam w pełni uznawane.
Ustawa o związkach partnerskich musi zawierać zapis o:
Pojęcie “związku partnerskiego” nie ma jednej definicji. Każda ustawa różni się w zależności od kraju. Różne ustawy były też dotychczas składane w polskim Sejmie - część z nich miała prawie wszystkie zabezpieczenia i prawa, co małżeństwa (ustawa Nowoczesnej z 2018 r. i propozycja Lewicy w 2020 r.), a część z nich nie dawała nic ponad to, co przysługuje wspólnikom, którzy zakładają spółkę cywilną (ustawa Platformy Obywatelskiej z 2013 roku). Dlatego równość małżeńska jest tak ważna - to konkretne prawa i obowiązki. Nigdy nie wiadomo, co może kryć się pod ogólnikiem o nazwie “związek partnerski”.
W którym z tych państw nie da się wziąć ślubu z osobą tej samej płci?
Szwajcaria! Można tam zawrzeć związek partnerski (już od 2007 roku), ale wzięcie ślubu jest nadal niemożliwe.
Share your Results:
Podobało Ci się? Zacznij wpłacać regularnie na Miłość.
Dzięki Tobie możemy działać sprawnie, niezależnie i bez obaw o jutro!
To proste: