Finał naszej walki w Strasburgu. Czy Polska uzna prawa par osób tej samej płci?

Właściwie od początku istnienia Miłość Nie Wyklucza jednym z głównych elementów naszej Strategii było uzyskanie odpowiedzi ze Strasburga, czy Polska może odmawiać nam i naszym rodzinom jakiejkolwiek ochrony, czy może łamie w ten sposób prawo? Na odpowiedź czekałyśmy od ośmiu lat — a wraz z nami pięć par domagających się swoich praw oraz stojąca za nimi społeczność.

Dzięki pracy współtworzonej przez nas od 2015 roku Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej już niedługo najprawdopodobniej usłyszymy, że Polska nie może gorzej traktować par osób tej samej płci i musi uznać ich prawo do formalizacji związków. Treść wyroku poznamy 12 grudnia, ale trudno wyobrazić sobie inny scenariusz — zwłaszcza w kontekście poprzednich orzeczeń Trybunału w sprawach przeciwko Włochom i Rumunii.

Co wyrok Trybunału oznacza dla Polski? To przede wszystkim poważna presja. Skoro nowy rząd chce odbudować reputację Polski wśród innych państw Unii Europejskiej i udowodnić, że kryzys praworządności nad Wisłą został zakończony, nie będzie mogła ignorować głosów z międzynarodowych organów takich jak Trybunał. Oczywiście Strasburg nie może zmusić Warszawy do zmiany prawa, ale może ją do tego zobowiązać. Dla społeczności LGBT+ i osób działających na rzecz równouprawnienia to ogromna pomoc w negocjacjach z politykami, ale też sprawach sądowych.

Droga do Strasburga była trudna i wymagała ogromnej cierpliwości. By sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, trzeba było wyczerpać ścieżkę sądową w Polsce. Najpierw parom odmówiono przyjęcia dokumentów potwierdzających możliwość zawarcia małżeństwa, potem decyzje urzędu stanu cywilnego zaskarżono do sądu rejonowego, a następnie okręgowego, by w końcu skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego i Strasburga. Po drodze w proces zaangażowała się Prokuratura Generalna, która zaczęła gromadzić dane o polskich obywatelach planujących śluby z osobami tej samej płci za granicą.

Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej powstała w listopadzie 2015 roku. Tworzy ją pięć par gejów i lesbijek oraz wspomagające je organizacje pozarządowe – Miłość Nie Wyklucza, Kampania Przeciw Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, oraz wspomagający pełnomocnicy – r.pr. Marcin Górski, adw. Paweł Knut, adw. Krystian Legierski, a także adw. Małgorzata Mączka-Pacholak, adw. Paweł Osik oraz adw. Mikołaj Pietrzak z kancelarii Pietrzak, Sidor i Wspólnicy.

Wszystkim osobom zaangażowanym dziękujemy za wspólną pracę i wytrwałość. O wyroku Trybunału będziemy pisać, gdy tylko się ukaże. W międzyczasie zapraszamy po więcej informacji na stronę Koalicji: www.dostrasburga.pl